KÝLA (HERNIA, z lat.) je abnormální vysunutí či vyklenutí orgánu dutiny břišní přes oslabené místo ve stěně břišní, kýla může vzniknout také při defektu svalového dna pánevního či bránice.
KÝLU tvoří :
KÝLNÍ VAK – vyklenutá pobřišnice obalující vytlačované orgány dutiny břišní
KÝLNÍ BRANKA – defekt či oslabení stěny břišní kudy se orgány dutiny břišní tlačí ven
KÝLNÍ OBSAH – teoreticky se mohou v kýle vyklenovat všechny orgány dutiny břišní kromě slinivky, nejčastějším obsahem kýly je střevo nebo tuková předstěra dutiny břišní
PROČ VZNIKÁ KÝLA?
Kýly mohou být vrozené, postihuje často novorozence s nízkou porodní hmotností (do 1000g), nejčastěji se jedná o kýlu pupeční nebo tříselnou. U získaných kýl se často uvádí určitá daná „méněcennost“ tkání, například vaziva. Kýla se může objevit u lidí, kteří náhle změní svoji tělesnou hmotnost ať už ve smyslu přírůstku nebo naopak úbytku. Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána může ve svém důsledku vést ke kýle.
LZE ZABRÁNIT VZNIKU KÝLY?
Obecně jsou možnosti prevence vzniku kýly omezené. Na prvním místě se doporučuje zdravá životospráva, vyvarování se stavů uvedených výše – nekouřit, léčit dlouho trvající kašel, pečovat o pravidelnou stolici, udržet volné močení, zachovat si odpovídající tělesnou hmotnost bez větších výkyvů, přiměřená fyzická aktivita s posilováním břišních svalů, vhodná je např. rychlá chůze, rekreační běh, jízda na kole.